| Sendt: 26 Januar 2004 kl. 11:12 | IP-adresse registreret
|
|
|
HTPC'en kommer mest til sin ret på Video siden hvis du har projektor eller plasma/LCD. Dette skyldes at du med en HTPC kan føde din projektor med netop den opløsning som den pågældende projektor har, således at projektorens interne scaler by-passes. For som du nok kan forestille dig har en computer en større kraft til at foretage kvalitetsscalingen.
Grundæggende er princippet at man bruger et program som hedder ffdshow til resize ved hjælp af en avanceret algoritme (typisk Lanzcos eller Spline - et grafikkort benytter den mere simple bicubic) DVD'ens opløsning fra 720x576 til dobelt DVD opløsning 1440x1152, for derefter at lade grafikortet hardware scale til native opløsing på projektor ved hjælp af Powerstrip.
Det betyder at du får et klarere billede, end hvis du havde købt en DVD afspiller.
Er man til den mere avancerede del af HTPC kan man benytte sig af postprocessing som behandler billedet realtime, ved f.eks. at tilføje sharpness og andre effekter som kan forbedre billedet.
|