Tilbage til HIFI4ALL.DK 10. juni 2026 | 17:59   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Spørgsmål - kategorien er lukket (Forum låst Forum låst)
 HIFI4ALL Forum : Spørgsmål - kategorien er lukket
Emne Emne: comp<->forstærker? (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Mummi
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 17 Oktober 2005
Status: Offline
Indlæg: 1
Sendt: 17 Oktober 2005 kl. 21:01 | IP-adresse registreret  

Jeg skal have en god solid stereoforstærker som skal bruges til afspille lyd fra computeren..

Jeg har ca 2kkr at bruge på en forstærker kan i anbefale en? Jeg må indrømme at jeg ikke ved så meget om hifi og derfor kommer også denne snørklede forklaring på mine ydelseskrav til min forstærker - Den skal yde hvad der svare til "sony-100watt" per kanal.

Jeg har pt et soundblaster 5.1 live lydkort og jeg mener at der er en digital udgang på det. Hvis ikke regner jeg med at jeg skal have et der har.

Jeg vil nu høre om det er bedst med digital eller analog forbindelse mellem computeren og forstærkeren. Jeg har nemlig hørt at en af dem kan ødelægge forstærkeren.

Mvh Brian

Til top Vis Mummi's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Mummi
 
Kjeldsen
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 23 Maj 2003
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 9424
Sendt: 17 Oktober 2005 kl. 21:24 | IP-adresse registreret  

Analog forbindelse kan ødelægge indganstrinnet på forstærkeren. Det er dog kun en risiko hvis du tænder/slukker mens forstærkeren er tændt, eller skifter kabel mens  begge dele er tændt.

Selvom om du kører digitalt, vil du dog få et knald i højttaleren når computeren slukkes. Du skal derfor altid sørge for at slukke forstærker først.

Digital indgang findes stort set kun på surroundforstærkere. Disse fås fra alle de gængse mærker i din prisklasse. Dog kan du ved at vælge stereo få meget bedre kvalitet. Kig evt på hifi klubbens Cambridge. Der er svære at slå i prisklassen, medmindre du er interesseret i brugt.
Til top Vis Kjeldsen's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Kjeldsen
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette forum er blevet låst af Administrator.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes