Tilbage til HIFI4ALL.DK 18. juni 2026 | 23:49   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
DVD, HD-DVD, Blu-ray
 HIFI4ALL Forum : DVD, HD-DVD, Blu-ray
Emne Emne: HDMI problemer med Playstation 3 (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
thedude0_50
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 23 Marts 2007
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 6
Sendt: 23 Marts 2007 kl. 22:26 | IP-adresse registreret  

Hej.

Jeg har lige fået en Sony Playstation 3 og havde glædet mig til at skulle se Bluray-film hele aftenen (Kingdom of heaven som viser sig at have danske tekster selvom det ikke står på coveret).

Anyway jeg fik banditten koblet til min fars Pioneer PDP 427 XA via HDMI-stik i 1080i. Så langt så godt, flot billede og så videre, men så kom jeg på at ville lægge Playstationen ned og så forsvandt signalet.

Jeg ved ikke om HDMI-kablet blev revet løs, eller om maskinen bare er uhyre følsom, men uanset hvad jeg gjorde kunne jeg ikke få signal tilbage igen

I kampens hede kom jeg også til at slukke på Playstationens hovedafbryder bagpå, mens den var tændt - læste senere i manualen, at det kunne give skader

Håber ikke jeg har ødelagt noget - vil min fars tv virke med andre HDMI? Lige nu har jeg mest lyst til at returnere maskinen. Synes der var alt for meget bøvl for en som mig, der kun havde tænkt sig at bruge den til at se Bluray på.

Hvis det er HDMI-kablet, der er skurken så er det da godt nok noget sårbart skidt (det er min første brug af HDMI).

Er der nogen der har erfaringer med HDMI, især på Pioneer PDP 427 XA der kan hjælpe med råd?

Eller er der måske nogle P3 brugere der har haft lignende oplevelser?

vh Jesper

Til top Vis thedude0_50's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af thedude0_50
 
Jens Jørgen Otk
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 25 November 2004
Lokalitet: Jylland
Status: Offline
Indlæg: 136
Sendt: 24 Marts 2007 kl. 07:16 | IP-adresse registreret  

Jeg ved ikke om dette løser problemet, men jeg har fundet dette på en anden forum.

Husker man at købe HDMI-kablet med hjem i første omgang, så slipper man dog ikke helt for at skulle bruge Composite kablet. Konsollen er nemlig som standard indstillet til at vise billedet gennem den såkaldte ”AV multi-out” port, som Composite bruger, og man skal derfor først tilslutte konsollen igennem dette kabel for at kunne ændre indstillingerne til at køre med HDMI kablet. Det er desværre ikke muligt at anvende begge udgange på en måde. Disse ting kan naturligvis have ændret sig på den europæiske udgave af konsollen eller i forbindelse med en af de software opdateringer, som ofte kommer.

Til top Vis Jens Jørgen Otk's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Jens Jørgen Otk
 
thedude0_50
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 23 Marts 2007
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 6
Sendt: 24 Marts 2007 kl. 10:40 | IP-adresse registreret  

Hej Jens.

Tak for svaret. Jeg havde dog signal igennem - kun via HDMI - til at begynde med, så jeg ved ikke om det er løsningen.

Jeg har dog prøvet uden held med composite kablet, men jeg fik P3'ens indstillinger ændret til sende i højeste kvalitet da jeg havde signal gennem HDMI, så nu ved jeg ikke hvordan man nulstiller den igen.

vh Jesper

Til top Vis thedude0_50's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af thedude0_50
 
witzel
Lukket konto
Lukket konto
Avatar
Ex-mod.!

Bruger siden: 25 April 2003
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 5619
Sendt: 24 Marts 2007 kl. 11:38 | IP-adresse registreret  

en tråd må være nok

denne lukkes
Til top Vis witzel's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af witzel
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes