Sendt: 15 November 2007 kl. 15:08 | IP-adresse registreret
|
|
|
Da jeg startede med surround sound havde jeg en reciver der ikke havde indbygget dd eller dts dekoder, det omgik jeg ved at købe en panasonic dvd-a360 dvd afspiller med indbyggede dekodeere og så koble dem sammen med min reciver i dens ext. decoder og det fungerede fint.
Kunnde man forestille sig at der kommer en br- hddvd afspiller med indbyggede dolby trueHD, dtsHD dekoder eller en decideret ekstern dekoder, man kunne købe for at udnytte de nye formater men stadig gøre brug af sit gamle grej ?
Jeg har pt en harman kardon 7.1 reciver som jeg er utrolig glad for, så hvis det kunne gøres med en ekstern dekoder og kabler til nuværende reciver ville det være perfekt.
Jeg kender dog ikke de nye formater måske 7.1 ikke er nok? Måske er der allerede noget på markedet?
Drømmen for mig ville være hvis yamaha lavede et eller andet, da jeg syntes deres dsp chip/dekodninger gør det rigtigt godt og så med med forstærker lyden fra min harman..
Men skriv endeligt 
|