Jeg er blevet sat til at kigge efter et nyt anlæg til mine forældre. Jeg har ikke så meget forstand på området selv,så jeg vil gerne have lidt rådgivning fra nogle af Jer.
De vil ikke skyde så mange penge i det, så jeg skal se om jeg kan finde noget til under 7 k. Jeg har netop bestilt en Sony 720 - dvd-optager til dem, så umiddelbart skal de kun bruge en surroundreceiver, cd-afspiller og højtalere.
Surroundreceiver:
Her hælder jeg mest til Yamaha RXV 457, der kan fås til 2000 hos Tapeconnection. Jeg kan se, der er mange, der anbefaler Denon og Marantz, men er de bedre end Yamahas modeller?
CD-afspiller
Af praktiske grunde, er det lidt vanskeligt at bruge dvd-optageren som cd-afspiller, så derfor bliver det nok nødvendigt at invistere i en cd-afspiller og det skal være samme mærke som Receiveren. Yamaha CDX 396 fås til 1300 hos hifishoppen, hvilket vist er en fornuftig pris.
http://hifishoppen.dk/lyd/cd/md_afspillere/optagere/yamaha_c dx_396_da.html
Endelig er der højtalerne, hvor det er selvfølgelig er vanskeligt at finde noget til 3-4000. Her er æstetik også en væsentlig faktor, så jeg hælder mest til Audio Pro Cinema Room Cherry til 3500
http://www.tapeconnection.dk/tcasp/default.asp?menulag=5& ;emne=visprodukt&Gruppenr=56&ID_infoside=50037
Til samme pris, er der også det her fra Sony
http://hifishoppen.dk/lyd/hoejttalere/sony/sony_sa_vs200_da. html
Endelig er der det her i hifiklubben
http://www.hifiklubben.com/DK/Produkter/Hoejttaler/Hoejttale rsystem/GALE_Junior_hoejttalersystem_.htm
Jeg ved godt budgettet ikke er så imponerende, men vil det være nogle ok-komponenter til prisen, eller har i forslag til nogle andre produkter? Vil jeg eventuelt kunne få lige så meget få pengene ved at gå i Elgiganten e.l.?