Sendt: 19 Februar 2004 kl. 17:32 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg sad i går og snakkede med en gut ude på skolen om hifi og andre spændene ting, hvorefter samtalen drejede hen mod kabler (farligt område :P) og vi kom til at snakke om hvorfor folk giver flere 1000kr (20K, 30K....40K?) for signal og HT kabler. De kabler der sidder i de enheder der bliver benyttet i systemet er med garenti, i langt de fleste tilfælde, vel ikke kabler til flere 1000kr meteren eller lign.
Hvad skulle det så i teorien hjælpe, det er jo i princippet det samme med netkabler som der bliver snakket om i denne tråd http://www.hifi4all.dk/forum/forum_posts.asp?TID=7308 hvor der bliver sagt at det jo ikke nytter noget med bedre kabel mellem enhed og vægstik hvis det i væggen er noget gammelt l**t, og det giver for mig meget mening.
Lige til sidst, lad nu være med at starte med at flame tråden. Det er ikke det den er lavet til, og ødelægger bare det hele - selvom det er et farligt område som sagt.
P.S: Kunne ikke finde andre lign tråde, måske mig der er blind, så det er ikke for at ryske op i gamle diskutioner hvis der har været nogle.
|