Forfatter |
|
Es-Dorado Forum Bruger


Bruger siden: 14 December 2014 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 11
|
Sendt: 21 Januar 2015 kl. 14:10 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej allesammen
Jeg har spildt et halv glas vand ned i min lille Technics SU-X302. Heldigvis røg det meste af vandet ud gennem hullerne i bunden.
Kølerrillerne og en del af printpladerne blev dog lidt våde alligevel. Jeg skyndte mig at åbne den, tørre det vand væk, jeg kunne, og nu har jeg så
stillet den på en radiator.
Kan jeg gøre mere? Og er der evt. noget jeg skal være opmærksom på, når jeg tænder den igen om et par dage?
/ Es-Dorado
|
Til top |
|
|
Boydk Forum Bruger


Bruger siden: 02 Juli 2006 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 6373
|
Sendt: 21 Januar 2015 kl. 14:18 | IP-adresse registreret
|
|
|
Vær opmærksom på, at masser af støv kan holde sig fugtigt i dagevis, når det bli´r vådt, men hvis du har den på en radiator uden låg, og gi´r den en fornuftig gang med en hårtørrer (ikke for tæt på, skal ikke være meget mere end håndlunt), så er der ikke det store at være bange for  __________________ Alt under 500 watt er til garagen.
Mens Løgnen løb fra Bagdad til Konstantinopel, fumlede Sandheden fortsat rundt efter sine sandaler.
|
Til top |
|
|
madmax Udelukket fra forum


Bruger siden: 06 Oktober 2008 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 1092
|
Sendt: 21 Januar 2015 kl. 14:18 | IP-adresse registreret
|
|
|
Var den tændt?
|
Til top |
|
|
Es-Dorado Forum Bruger


Bruger siden: 14 December 2014 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 11
|
Sendt: 21 Januar 2015 kl. 14:29 | IP-adresse registreret
|
|
|
Den er heldigvis blevet holdt forholdsvis støvfri, så der er næsten ikke noget støv i den. Smart trick med hårtørreren
Den var heldigvis ikke tilsluttet da uheldet skete.
|
Til top |
|
|
Stanley Forum Bruger


Bruger siden: 29 Januar 2006 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 3344
|
Sendt: 21 Januar 2015 kl. 15:49 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har vasket printplader under rindende vand og efterfølgende blæst dem tørre med trykluft uden problemer.
Både radiatoren og hårtørreren er udmærkede løsninger.
Bare du har tålmodigheden og venter til du er sikker på at printet er helt tørt inden du sætter den til, er der sikkert ikke sket nogen ulykke.
|
Til top |
|
|
Mikkel G Administrator gruppe

Redaktør og Indehaver
Bruger siden: 09 August 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 4856
|
Sendt: 21 Januar 2015 kl. 16:59 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg reddet forskelligt elektronik fra kaffe (med sukker), cola og lign. ved blot at fjerne batterier og lign. og skylle under koldt vand, og så ellers benytte tricket med hårtørreren.
|
Til top |
|
|
allanowich Forum Bruger


Bruger siden: 21 August 2010 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 9878
|
Sendt: 21 Januar 2015 kl. 17:37 | IP-adresse registreret
|
|
|
......min forstærker må være vandtæt...........det er jeg ret sikker på.................for der er ikke kommet noget vand ud af den endnu.  __________________ If you can't explain it simply, you don't understand it well enough
|
Til top |
|
|
supergris Forum Bruger

Bruger siden: 22 Juni 2008 Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline Indlæg: 89
|
Sendt: 21 Januar 2015 kl. 17:42 | IP-adresse registreret
|
|
|
Vand har jo det med at fordampe...
|
Til top |
|
|