Sendt: 07 Marts 2005 kl. 22:15 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg bruger et 10 meter optisk kabel fra DVD til forstærkeren. Jeg har også prøvet 1,5 meter coax men uden at kunne høre forskel.
Prøv at gå ned i den lokale butik og lav en blindtest - jeg tvivler på at du kan høre forskel. Vær dog opmærksom på at nogle kabler er mere solide end andre og coax generelt ikke går så let i stykker som optiske. Men om coax lige frem skulle være overbevisende bedre end optiske kabler tvivler jeg altså på.
Optiske kabler er ofte at foretrække over længere afstande fordi de ikke bliver påvirket af fx. stikkontakter og elledninger. Men igen... det er meget svært at høre forskel som nogen påstår de kan... og jeg har ikke selv kunne høre forskel. Skal du lytte til en alm. CD, så brug altid analoge kabler.
Hvis du kan køre en ren adskillelse af tre kabler = RGB fra DVD til TV så er dette den bedste løsning. RGB sammenblander ikke Rød, Grøn og Blå farverne, som bruges som grundfarver til at danne alle de øvrige farver.
__________________ Venlig hilsen
Olsen
|