| Sendt: 13 Januar 2008 kl. 02:15 | IP-adresse registreret
|
|
|
jeg overvejer at gå igang med et nyt diy reolhøjttaler projekt. og finder det nærliggende at starte med et af de 4 kits som arne har beskrevet i sin artikelserie. men jeg savner en kort beskrivelse af de 4 højttalere, en beskrivelse af deres karakteristik i ord, der kan forståes af en nybegynder, som ikke forstår sig så meget på talværdier og frekvensanalyser.
er der nogen der kan anbefale mig et af sættene?
jeg har en amc 3100a forstærker på 100 watt og en nad c521 afspiller. højttalerne skal både bruges til musik og film, men musikgengivelsen er det primære formål og musikgenren spænder meget bredt.
i er også mere end velkomne til at anbefale andre konstruktioner eller byggesæt. bare der forefindes tegninger, højttalervalg og beskrivelse af filter osv. __________________ setup:
cd-afspiller: rotel rcd-06
forstærker: rega brio3
højttaler: audio note az-one
diverse diy: tabaq kvartbølge højttaler, festival anlæg
|