| Sendt: 16 August 2005 kl. 09:43 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg håber ikke det er helt off topic - men jeg oplevede fra den ene dag til den anden, at lyden i mine computerspil pludselig udeblev.
Det skal lige siges, at jeg udelukkende benytter et eksternt lydkort, navnlig M-Audio FireWire 410, idet jeg hovedsageligt bruger min PC i hjemmestudiesammenhæng. Det interne lydkort har jeg deaktiveret, og hidtil har der ingen problemer været med, at spillene brugte M-Audio kortets drivere.
Lydkortet virker stadig helt upåklageligt i Windows MediaPlayer og de musikprogrammer jeg bruger, så det undrer mig meget at den pludselig er forsvundet fra spillene. Jeg kan ikke komme på hvad i alverden jeg har ændret på, men efter at have læst forskellige FAQs igennem konkluderede jeg, at det sandsynligvis havde en sammenhæng med DirectX opsætningen.
Nå jeg går ind i denne (DirectX indstillinger) ser det også helt glimrende ud. Driveren er sat til at bruge M-Audio kortet - men - når jeg 'tester' driveren (som man kan gøre inde i DirectX setuppet - henholdsvis laver den en grafiktest og udsender en tone som man enten kan bekræfte eller afkræfte af høre) kommer der ingen lyd!
For en god ordens skyld bør jeg måske nævne, at jeg naturligvis har tændt for mine højttalere, forstærker og har lyden godt skruet op.
Mit spørgsmål går derfor ud på, hvad jeg kan gøre for at få lyden tilbage - om der er nogen rationel forklaring, eller om jeg simpelthen bør geninstallere driverne til mit lydkort, eller måske geninstallere DirectX? Jeg forestiller mig problemet kan løses ved at sætte et lille flueben ét eller andet sted, men min PC indsigt er ikke tilstrækkelig til, at jeg har overblik over hvor det skulle være.
|