Forfatter |
|
sunmusic Forum Bruger


Bruger siden: 26 Juni 2007 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1065
|
Sendt: 05 August 2010 kl. 16:07 | IP-adresse registreret
|
|
|
hej h4l
Jeg søger en ny surroundforstærker. Min nuværende er panasonic xr59.
Den skal gerne også god i stereo, men jeg kører med standerhøjttalere så den behøver
ikke at have oceaner af effekt, men er åben for at supplere med en effekt til fronterne, hvis det er nødvendigt. jeg bor i en
lejlighed, så det er sjældent at jeg blæser vinduerne ud.
Fronterne er Audio pro black pearl v2.
Jeg prioriterer lydkvalitet fremfor effekt.
Ved stereolytning supplerer jeg med subben fra 80 hz. Det er en udmærket sub, audio pro acebass 3.
Surroundforstærkeren skal have hdmi. mindst 1.3, men 1.4 vil være dejligt. 2 udgange er minimum, men det vil ikke undre
mig om jeg får behov for 3. Jeg prioriterer ikke opskalering af dvd særligt højt.
jeg kører med en SB duet og en sony xa30-es cd.
Hd lydformaterne vil også være et plus, men er ikke et absolut krav.
Jeg kører i øjeblikket med 5.1, men kunne overveje at udvide til 7.1, men det kan langt de surroundforstærkere jo også i
dag.
Jeg har ikke noget imod at købe brugt, men der er ikke mange gode tilbud på surroundforstærkere på brugtmarkedet for
tiden.
jeg ser frem til nogle gode bud
|
Til top |
|
|
sunmusic Forum Bruger


Bruger siden: 26 Juni 2007 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1065
|
Sendt: 06 August 2010 kl. 19:47 | IP-adresse registreret
|
|
|
indtil videre ikke så meget respons som jeg havde håbet på.
jeg har kigget lidt på onkye tx-sr808, men den er så ny at der ikke rigtigt kan findes bedømmelser af den på nettet endnu. Jeg har læst lidt om sr807 og det virker til at den har masser af muskler, men mangler lidt raffinment. Der er rigtigt gode tilbud at hente på onkyo tx-sr3007. Onkyo modeller har et væld af features som jeg ikke rigtigt har behov for, som eksempelvis netstik, 9.1 og 2 subs.
Det er lidt sværer end jeg troede at finde en sr receiver der har fokuseret på stereodelen og ikke så meget diverse features. Det er eksempelvist ikke nødvendigt at den kan dekode hd-lyd fra bitstream så længe det er muligt at lade afspilleren dekode lydsignalet.
Effekten betyder mindre. jeg kan nemt skaffe en effektforstærker til fornter og lade surround forstærkeren tag sig af center og satellitter.
|
Til top |
|
|
finlytteren Udelukket fra forum


Bruger siden: 21 Februar 2007 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 1882
|
Sendt: 06 August 2010 kl. 20:02 | IP-adresse registreret
|
|
|
nu skriver du jo ikke noget om den økonomiske side af sagen...
så jeg vil skynde mig at smide en idé 
Man kan få stereoforstærkere som er forberedt på surround. F.eks. en Audia Fluíght One. Der er "kun" 2 * 100 W i forstærkeren og de sidste 3 kanaler (5.1) skal man så have separat effektforstærker(e) til - men de styres af Audiaen.
Der er godt nok ikke nogen HDMI indgang. Men til gengæld er der god stereolyd...
De sælges brugt til under 20k...
De 3 øvrige kanaler kunne eksempelvis trækkes af nogle små billige monoblokke. Vincent har bla. lavet nogle små nogle.
|
Til top |
|
|
rotelman Forum Bruger

Bruger siden: 12 April 2008 Lokalitet: Fyn
Status: Offline Indlæg: 537
|
Sendt: 06 August 2010 kl. 20:13 | IP-adresse registreret
|
|
|
|
Til top |
|
|
rskriver Forum Bruger


Bruger siden: 14 November 2006 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 2315
|
Sendt: 06 August 2010 kl. 20:29 | IP-adresse registreret
|
|
|
Arcams avr-300 har fået kanone anmeldelser med sig.
Selv har jeg gode erfaringer med Marantz surroundrecievere's formåen i stereo.
Overvejet emotiva?:
http://emotiva.com/umc1.shtm
+
en eller to af deres effekttrin. Ifølge andre her på forummet rigtig meget for pengene at hente her.
Fx:
http://emotiva.com/upa7.shtm
Brug shopusa.com til at beregne fragt, told, moms osv..
|
Til top |
|
|
sunmusic Forum Bruger


Bruger siden: 26 Juni 2007 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1065
|
Sendt: 06 August 2010 kl. 22:26 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg takker mange gange.
det var nogle meget interessante bud. jeg må erkende at den Primare slår et alt for stor hul i budgettet.
Emotiva ser interessant ud. det kan være jeg skal slå til når dollaren får et af sine jævnlige dyk. Det ærger mig at de ikke laver en integreret forstærkertil surround.
|
Til top |
|
|
sunmusic Forum Bruger


Bruger siden: 26 Juni 2007 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1065
|
Sendt: 07 August 2010 kl. 13:11 | IP-adresse registreret
|
|
|
jeg har kigget lidt på Emotivas hjemmeside. Som det ser ud med dollarkursen kan jeg få leveret surroundprocessor umc-1 +
effekt xpa-5 til døren for 11500, alle udgifter inkl.
Det passer lidt bedre til mit budget.
jeg vil lige snuse rundt på siden her og se hvad Emotiva ejere har skrevet..
|
Til top |
|
|
aceh Forum Bruger


Bruger siden: 09 Februar 2004 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 463
|
Sendt: 08 August 2010 kl. 14:51 | IP-adresse registreret
|
|
|
Køb en lille snurre-rundt med pre-out, og en stereo forstærker med pass through, som driver dine fronter.
Det giver den bedste stereo lyd til pengene.
Aceh
|
Til top |
|
|
Lethvig Forum Bruger


Bruger siden: 08 April 2003 Lokalitet: Øvrige Skandinavien
Status: Offline Indlæg: 493
|
Sendt: 08 August 2010 kl. 16:08 | IP-adresse registreret
|
|
|
hejsa
havde det samme problem. indtil jeg fandt en Pre (atoll) som også er eminent til stereo.. så den vej ville jeg vælge hvis jeg var dig... så din tanke med emotiva, lyder som et godt forslag
|
Til top |
|
|
sunmusic Forum Bruger


Bruger siden: 26 Juni 2007 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1065
|
Sendt: 08 August 2010 kl. 17:37 | IP-adresse registreret
|
|
|
jeg takker for responsen
Det er forslag jeg også har overvejet. Jeg har ikke helt overblik over hvilke stereoforstærkere der har passthrough, men det er en mulighed jeg vil have med i mine overvejelser.
Jeg har kigget lidt på Atoll, men det virker ikke til at den har hdmi, hvilket er et af mine krav, da jeg afspiller mine film fra en tvix m6500. ret mig hvis jeg tager fejl.
læser en del op på Emotiva. det virker til at de er lidt sløve med at introducere deres nye produkter. Til gengæld rammer de mig perfekt, fordi deres produkter ikke er overfyldte med features jeg ved jeg iokke får behov for. Jeg har en optimistisk forhåbning om at de vil introducere noget nyt og spændende i forbindelse med Emofest 2010, den 5. september.
jeg skal lige overbevise kæresten om at grimme blå ledlys ikke er så slemme og have over bevist mig selv om at jeg skal brænde en masse på nyt gear.
|
Til top |
|
|
Lethvig Forum Bruger


Bruger siden: 08 April 2003 Lokalitet: Øvrige Skandinavien
Status: Offline Indlæg: 493
|
Sendt: 08 August 2010 kl. 19:02 | IP-adresse registreret
|
|
|
jeg har en atoll surround pr, og nej den er der ikke med hdmi i. den er modellen PR-600 om de nyere har ved jeg ikke.. der er en af brugerne herinde der emotiva over hele linjen, ham skal d nok have fat i, kan ikke huske hvad han hedder..
|
Til top |
|
|
sunmusic Forum Bruger


Bruger siden: 26 Juni 2007 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 1065
|
Sendt: 08 August 2010 kl. 20:09 | IP-adresse registreret
|
|
|
jeg tror det er delaney. Han har vist sin egen tråd, men det er også en emotivatråd jeg skriver lidt i.
|
Til top |
|
|