Tilbage til HIFI4ALL.DK 7. juni 2025 | 06:37   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
TV modtagere
 HIFI4ALL Forum : TV modtagere
Emne Emne: Billedformat (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Jaco89
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 27 Maj 2007
Lokalitet: Øvrige Skandinavien
Status: Offline
Indlæg: 133
Sendt: 24 November 2011 kl. 19:09 | IP-adresse registreret  

Hej

Jeg har kabel tv fra TDC. Alle vores tv skærme i huset er billedrørs og derfor også i 4:3 format, det har ikke været et problem før, men idag synes alle kanaler at blive vist i 16:9 formatet ?

Hvad skyldes dette ? Jeg synes da altid at tv programmerne automatisk har stillet sig i 4:3 format på vores fjernsyn ?
Til top Vis Jaco89's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Jaco89
 
Vilstrup
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar
Bang & Olufsen sælger

Bruger siden: 08 April 2006
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 307
Sendt: 24 November 2011 kl. 23:35 | IP-adresse registreret  

stort set alle tv udsendelser i dag er optaget i 16:9, men det kan også godt være din antenne forening som har bestemt at signalet ikke skal converteres om fra 16:9 til 4:3.

__________________
Mvh.

Vilstrup
Til top Vis Vilstrup's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Vilstrup
 
allanowich
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 21 August 2010
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 9878
Sendt: 24 November 2011 kl. 23:56 | IP-adresse registreret  

Det kan også være fordi, at man på et tidspunkt selv skulle skifte format alt efter udsendelsen. Så står det altid som 4:3 hos dig. Men senere skiftede det så automatisk, så derfor ser du det som det sendes. Der er dog tv som man ikke kan skifte format på. Disse vil altid stå i 4:3 dog med et lidt for "højt" billede. Der er vist kun CNN, der ikke sender i 16:9 format, ihvertfald ikke i TDC's net.

__________________
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough
Til top Vis allanowich's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af allanowich
 
Jaco89
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 27 Maj 2007
Lokalitet: Øvrige Skandinavien
Status: Offline
Indlæg: 133
Sendt: 25 November 2011 kl. 16:15 | IP-adresse registreret  

Hej og tak for svar. Det må være TDCs signal der gør det. Jeg kan se på fjernsynet at signalet er indstillet til 4:3 format, men ingen af kanalerne bliver vist i dette format efter i går :/

Til top Vis Jaco89's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Jaco89
 
osprey
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar

Bruger siden: 26 Januar 2006
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 1053
Sendt: 29 November 2011 kl. 16:30 | IP-adresse registreret  

Jeg syntes det er rigtig lang tid  siden YouSee gjorde således 

Med hensyn til formaterne da er en slags tredjedel gjort høje og tynde, modsatte tilfælde kan man gøre noget en fjerdel lavere og nå ja tykkere. 

For længe siden begyndte YouSee sende fuldskærm til alle 4:3 Tv (og ligeledes fuldskærm til 16:9), Stofa plus antenneforeninger har så fulgt med. Antenneforeninger har nogen gange gjort opmærksom på kvaliteten også blev bedre ved denne "Fuldskærmsvisning på de gamle 4:3 Tv".  Her i Århus skrev antenneforeningen at mange Tv kunne gøre billedet lavere og havde kunnet det i en hel del år, lige hvorfor det skulle vare så længe inden programmerne også blev sendt således 

Et Prosonic CRT Tv i formatet 4:3 har 5 forskellige valgmuligheder.



__________________
Langt om længe overbevist 1080p24 Fan. Og at Fladskærmene ER Lokomotivet som trækker bedre opløsninger. Har fået et Følge Pengestrømmen problem.
Til top Vis osprey's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af osprey
 
osprey
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar

Bruger siden: 26 Januar 2006
Lokalitet: Århus
Status: Offline
Indlæg: 1053
Sendt: 29 November 2011 kl. 16:35 | IP-adresse registreret  

Fuldskærm på 4:3 Tv er højt og tyndt mens 16:9 viser korrekte proportioner.

Nogen steder mente man at når man havde 16:9 skærme var det en dødssynd at kunne se 4:3 udsendelser som lave og tykke genstande. Der skulle være søjler i siderne!   Av, for den . . . 



__________________
Langt om længe overbevist 1080p24 Fan. Og at Fladskærmene ER Lokomotivet som trækker bedre opløsninger. Har fået et Følge Pengestrømmen problem.
Til top Vis osprey's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af osprey
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2025 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes