Tilbage til HIFI4ALL.DK 5. juni 2025 | 11:26   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Udstillinger og messer
 HIFI4ALL Forum : Udstillinger og messer
Emne Emne: Hifi & Surround 2009 (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Side af 9
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
rosquist
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 02 Maj 2003
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 131
Sendt: 14 November 2009 kl. 21:48 | IP-adresse registreret  

Jamen enig Audiaz var klart højdepunktet og det sted jeg blev længst. Ja Marten var også god. Var der dog ikke så længe.
Mht Wilson og audio research. Måske er det også mine lyd præferencer. Jeg syntes bare ikke toppen var så åben, og lydbilledet så stort som jeg havde forventet. Jeg ved ik. Har ellers selv haft AR og var ret begejstret for det.
Men ja messen var super. Vender helt sikker tilbage næste år.
Til top Vis rosquist's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af rosquist
 
Gråskæg
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 08 April 2006
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 213
Sendt: 14 November 2009 kl. 21:53 | IP-adresse registreret  

Hos Schmidt Audio spilllede de på en ny prototype højtaler fra Liberty Audio
også en god nærværende lydoplevelse synes jeg.
Til top Vis Gråskæg's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Gråskæg
 
CarrotMan
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 13 Juli 2003
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 3141
Sendt: 14 November 2009 kl. 21:56 | IP-adresse registreret  

Jeg var positivt overrasket over Penaudio/Plinius som jeg synes lød ret godt (på min egen medbragte musik). Vil også godt tilslutte mig at musikken
generelt er kedelig, men sådan har det sq altid været så det var forventet igen .


/U.

__________________
DIY-blog
Til top Vis CarrotMan's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af CarrotMan Besøg CarrotMan's Websted
 
Valby11
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 05 Juli 2009
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 21
Sendt: 14 November 2009 kl. 22:08 | IP-adresse registreret  

Fin messe i år synes jeg ... flere store rum ... hvor man i det mindste havde muligheden for at lave en god lyd.

Synes Wilson - Audio Research lød fint ... men måske ikke perfekt pga. rummet. Synes dog at kvaliteten var god nok til at man kunne konkludere, at den nye model er klart bedre end WP8 - mere homogen i gengivelsen og integrationen mellem enhederne.

Stor ros til Mark Johansen for at få Fremer til DK og holde sit snart legendariske vinyl-setup foredrag. Var sjovt og lærerigt ... selvom man har DVD'en - tak til arrangøren og Fremer.

Lydmæssigt var messens højdepunkt for mig Perfect8 technologies, der med deres Force system gav prøve på et kæmpe og luftigt lydbillede ... som kun diopole speakers kan levere. Lyden var ikke uden fejl - tror at rummet åd meget af bassen - lød som om der manglede noget niveau i bassen under 40/50hz trods subwooferne. Meget spændende system .. der dog var alt for meget blingbling rent visuelt.

Synes Mårten lød fint, og ligeså gjorde JMlab med Densen - synes at Vienna lød noget mørke og lukkede. Dynaudio og JBL bliver nok aldrig mig ... JBL's store lød fint ... men dybde og perspektiv står efter min mening slet ikke mål med prisklassen. Dynaudio er bare ikke mig.

Afslutningsvis var Exotic Audio et behageligt afbræk fra den ringe lyd i hotelværelserne ... den nye EAR pladespiller var imponerende ... og CAT og EAR er fantastisk lækkert. De øvrige små rum gad jeg ikke at spilde meget tid på .. .synes generelt at der er en kedelig tendens til at mokke for meget og for stort udstyr ind ... og spille for højt - hvilket jo ikke ligefrem hjælper på de akostiske udfordringer.

Alt i alt en god messe ... med Fremer og Perfect8 som højdepunkterne ... 


__________________
Nyd musikken
Til top Vis Valby11's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Valby11
 
Mercury
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 25 Januar 2006
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 2172
Sendt: 14 November 2009 kl. 22:14 | IP-adresse registreret  

Indtil videre, efter hvad jeg nåede idag:

1:Audiaz med tilkoblet udstyr. KÆMPE SMIL PÅ LÆBEN!!!

2:Wilson Audio Research. FODTRAMP og GLÆDE, man vil bare have mer.

3:EAR højtalere, med ukendt udstyr. Ganske kort lyt, men imorgen skal jeg klart tilbage efter mere.

Suverænt dårligtst var svenske glasmagnestater med udstyr i millionklassen. Usammenhængende, uden dynamik, stor øretrættende forvrængning. Mig en gåde at de ikke har valgt ikke at have lyd på, er de faktisk døve???

Derefter Raidho mindste C1 tror jeg den hedder med det helt store ODIN lineup og tysk highend. En grødet, hård lyd med tror jeg en basport som maskerer al potentiel dynamik med en "indsøbning" af mellembas over hele lydbilledet. Måske er det det usædvanligt mærkelige musikvalg som er problemet, men ikke engang et nærmest akustisk jazzband formår dette tæskedyre anlæg at servere på en bare nogenlunde naturtro måde. KÆMPE SKUFFELSE!!!

Sidste års sjoveste og mest korrekte hifi-lyd var Harbeth. I år har de Monitor-30 på demo, men det virkede som om at pladerne enten var slidt tynde eller noget justering skulle gøres. En engagerende, men komplet forvrænget lyd, meget synd, klart fodtramppotentiale.

mvh M

Til top Vis Mercury's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Mercury
 
Valby11
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 05 Juli 2009
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 21
Sendt: 14 November 2009 kl. 22:27 | IP-adresse registreret  

Mercury .. sjovt som man kan være enig om noget ... og uenig om andet...

Perfect8 var ikke perfekt efter min opfattelse ... var inde forbi flere gange ... og der manglede helt klart niveau i bunden ... og dermed var oplevelsen af dynamik også noget afdæmpet - som du rigtigt skriver. På et tidspunkt spillede de med dele af den ene kanal udkoblet pga. et kabel der var faldet ud ... det var heller ikke befordrende for lyden. Mener dog at der er et kæmpe potentiale ... men til den pris er det vel egentlig ikke nok! Og de er godt nok grimme .. med deres glas og blingbling!

Er 100% enig mht. Raidho ... stadig ikke godt - men dog bedre end deres første forsøg!

Synes EAR højttalerne var meget spændende ... der var fodtramp og intim lyd for alle pengene ... bortset fra jeg ikke ved hvad de koster.



__________________
Nyd musikken
Til top Vis Valby11's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Valby11
 
Dunhill
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 11 November 2009
Lokalitet: Fyn
Status: Offline
Indlæg: 18
Sendt: 14 November 2009 kl. 22:31 | IP-adresse registreret  

Desværre har jeg ikke tid til at komme på messen, det lyder ellers til at være en god messe.

Wilson og audio research lyder som et spændende rum, kan der fortælles lidt mere om den lyd?

Hvad for noget udstyr spillede de på med de Raidho ht'ere , det bånd skulle ellers være verdensklasse? Det ville jeg nemli gerne have hørt.

 

 

Til top Vis Dunhill's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Dunhill
 
virious
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum
Avatar

Bruger siden: 17 Oktober 2006
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 1508
Sendt: 14 November 2009 kl. 22:39 | IP-adresse registreret  

Valby11 skrev:

Synes EAR højttalerne var meget spændende ... der var fodtramp og intim lyd for alle pengene ... bortset fra jeg ikke ved hvad de koster.



Vidst omkring 35k.
Til top Vis virious's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af virious Besøg virious's Websted
 
mugge
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 14 Juli 2005
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 345
Sendt: 14 November 2009 kl. 23:23 | IP-adresse registreret  

Hi-fi og Surround var en god oplevelse i år.Hos Hififreaks var  jeg imponeret af Focal Utopia. Den højtaler lød bare rigtig på enhver måde. Jeg sad bare med en fornemmelse af at den ville lyde endnu bedre med noget tungere grej forspænt end det Densen, den spillede med. Ikke at Densen ikke er godt, men Focal Utopia var lige et par klasser over. Hos High performance/MJAS kunne man høre de nye Wilson Sacha drevet af et par kollosale Audio Research. Så fik man besked på at vende sig om og så kunne man høre de store Sonus Faber drevet af et par Krell Evolution monotrin. Jeg kunne ikke helt bedømme lyden i det godt fyldte lokale. Men bare det at komme til at lytte til sådan noget udstyr. Hos Dynaudio Lød Consequense højtalerne rigtig godt drevet af et par store McIntosh monosluttrin. Her virkede det som om HT'er en godne passede godt til lokalet. Som en ovenfor i tråden brød jeg mig heller ikke om lyden fra de store plexiglashøjtaler fra Perfect.

Hos Vasago kunne jeg bedre lide Pass Labs elektronikken ned Vienna HT'erne. Hos Tekni-fi var det en nydelse at høre på vinyllyd over Manley rørgrej og Harbeth højtalere. Særlig da de puttede en skive på med Bazar. Dansk world-music fra 1979 af højeste klasse. Anders Koppel, Flemming Quist Møller og Mehmet Øzan spillede som en drøm. Ellers var det svært at komme til at høre noget Jazz og klassisk, men jeg kan forstå. at det gider folk åbenbart ikke høre. havde en god Exotic havde demonstration med EAR herunder ny pladespiller. Højtalerne fra Audiaz kunne jeg som andre også rigtig godt lide. Jeg fik også hørt Montana højtalerne og forstår godt det gode ry, de har.

Men alt i alt en udstilling arrangørerne og udstillerne godt kan være tilfredse med. 

Til top Vis mugge's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af mugge
 
ubl_
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 04 December 2005
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 374
Sendt: 15 November 2009 kl. 01:15 | IP-adresse registreret  

torpedo skrev:
rosquist skrev:
Wilson på Audio research var simpelthen ikke godt nok. Hvorfor ved jeg ikke. Om det var rummet eller.


Tror faktisk at vi har messens dårligste rum! Har heller aldrig hørt et setup spille optimalt der.
Sonus Faber Stradivari Homage bør også kunne spille bedre end det jeg oplevede.


Så var du ikke forbi Acoustic Force, rummet spillede så meget med at jeg havde svært ved at høre hvordan det egentligt skulle lyde (en skam)


__________________
http://forum.speakerbuilder.dk/,
http://www.avtainment.dk
Til top Vis ubl_'s Profil Søg efter andre indlæg skrevet af ubl_ Besøg ubl_'s Websted
 
Gråskæg
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 08 April 2006
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 213
Sendt: 15 November 2009 kl. 08:54 | IP-adresse registreret  

">

Så er der bas til morgenkaffen
Til top Vis Gråskæg's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Gråskæg
 
Pierre
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 28 Januar 2005
Lokalitet: Fyn
Status: Offline
Indlæg: 3547
Sendt: 15 November 2009 kl. 10:07 | IP-adresse registreret  

Syntes at det direkte er en synd og skam at de forskellige udstillere ikke gør noget ud af deres demorum. Flere rum lød så dårligt at man på ingen måde kunne få noget ud af det.

Inde hos Troels fra Amfora var der dog en hæderlig lyd. Det samme galt Abseluthifi og Vassago.

Men ellers en rigtig god messe



__________________
Vin & Vinyl
Til top Vis Pierre's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Pierre
 
Hurin
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 29 April 2006
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 465
Sendt: 15 November 2009 kl. 11:33 | IP-adresse registreret  

Den bedste oplevelse var Dynaudio Consequence, de lød næsten helt naturtro og syntes at have ubegrænsede ressourcer til rådighed

Perfect8  Er det højtalere eller rekvisitter fra en episode af 'Doctor Who'. "What comes from Vegas should stay in Vegas".

Mest positive  Focal surround setup, bare en skam HiFiFreaks demonstrerede det ved at vise dårlige film. Pionneer ved siden af lød knapt så godt, men de viste åbningsscenen fra Blade Runner'.

Der var også spændende ting på  1 og 2 salen, men de små hotelrum gjorde det umuligt at bedømme udstyret ordenligt. Oppo ser ud til at blive en Denon dræber, samme kvalitet til den halve pris. Flex Audio  tog sidstepladsen da repræsentanten begyndte at svinge med en elledning til 9000kr.

Til top Vis Hurin's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Hurin
 
Pierre
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 28 Januar 2005
Lokalitet: Fyn
Status: Offline
Indlæg: 3547
Sendt: 15 November 2009 kl. 11:59 | IP-adresse registreret  

Hurin skrev:

Flex Audio  tog sidstepladsen da repræsentanten begyndte at svinge med en elledning til 9000kr.

Der var da heller ikke på nogen måde styr på lyden i det rum. Det lød forfærdenligt

En anden ting som jeg syntes var lidt malplaseret, hos Flex. Det var den måde han havde prioteret hans udstyr.

Højtalere til 65.000,-  standere 15.000,-

Cd, effekt og Pre til 65.000,-

højtaler, signal og strøm-kabler omk 400.000,- eller lidt over.

Det er sku for mig en forkert fordeling af ens økonomiske resurser

Han burde måske kun havde taget kabler med for omk en tiendedel og så ofret noget på akustikken istedetfor. Det ville havde givet et langt bedre resultat



__________________
Vin & Vinyl
Til top Vis Pierre's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Pierre
 
full blown
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 05 Oktober 2003
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 337
Sendt: 15 November 2009 kl. 11:59 | IP-adresse registreret  

Dunhill skrev:

Desværre har jeg ikke tid til at komme på messen, det lyder ellers til at være en god messe.

Wilson og audio research lyder som et spændende rum, kan der fortælles lidt mere om den lyd?

Hvad for noget udstyr spillede de på med de Raidho ht'ere , det bånd skulle ellers være verdensklasse? Det ville jeg nemli gerne have hørt.

 

 

Der blev spillet på Burmester rondo udstyr og Nordost kabler

Mvh



__________________


Til top Vis full blown's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af full blown
 
full blown
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 05 Oktober 2003
Lokalitet: Odense
Status: Offline
Indlæg: 337
Sendt: 15 November 2009 kl. 12:10 | IP-adresse registreret  

Hurin skrev:

Den bedste oplevelse var Dynaudio Consequence, de lød næsten helt naturtro og syntes at have ubegrænsede ressourcer til rådighed

Perfect8  Er det højtalere eller rekvisitter fra en episode af 'Doctor Who'. "What comes from Vegas should stay in Vegas".

Mest positive  Focal surround setup, bare en skam HiFiFreaks demonstrerede det ved at vise dårlige film. Pionneer ved siden af lød knapt så godt, men de viste åbningsscenen fra Blade Runner'.

Der var også spændende ting på  1 og 2 salen, men de små hotelrum gjorde det umuligt at bedømme udstyret ordenligt. Oppo ser ud til at blive en Denon dræber, samme kvalitet til den halve pris. Flex Audio  tog sidstepladsen da repræsentanten begyndte at svinge med en elledning til 9000kr.

Det siger vel egentlig ikke så meget om lyden, at repræsentanten havde valgt at bruge dyre strømkabler, kun at du ikke har opdaget fordelen ved gode strømkabler!.

Men enig i at focal surround rummet havde super lyd og dynaudio consequence spillede meget lækkert, desværre kom jeg til at stå bagerst, så det har sikkert været endnu bedre oppe foran!.

Mvh



__________________


Til top Vis full blown's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af full blown
 
Jonas_h
Udelukket fra forum
Udelukket fra forum

Jonas tager en pause!

Bruger siden: 30 April 2003
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 904
Sendt: 15 November 2009 kl. 12:28 | IP-adresse registreret  

Jeg må tilslutte mig dem som var imponeret over Dynaudio's topmodel! Neutral, dynamisk og ingen detaljer blev skjult i
gengivelsen! Specielt sjovt da de satte et Trentemøller nummer på - selv dette klarede de med perfektion!

Derudover er Dynamax's JBL Everest jo altid en drøm at lytte til

Er dog ikke enig i Hifi-Freaks surround-rummet. Synes ofte subwooferen mistede pusten og specielt centerhøjttaleren gjorde
stemmer mudrede og havde "kasselyd". Efter min mening også mangelfuld dynamik. Men det er også et stort rum at spille op
når der kun var spændt en receiver på. Panoreringer og sammenhængt i surroundbilledet var dog rigtigt godt.

Generelt synes jeg det er ærgeligt, at der ikke er flere surround-opsætninger til messerne :(
Til top Vis Jonas_h's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Jonas_h Besøg Jonas_h's Websted
 
Music4life
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 25 Juni 2007
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 3766
Sendt: 15 November 2009 kl. 12:48 | IP-adresse registreret  

 

En fin messe med mest fokus på stereo. Bravo

I den dyre ende fik jeg lejlighed til for første gang at lytte til homeage Stravardi/Krell og Wilson/Audio Reserarch. Et par vilde setups til folk med den store pengepung. Fedt at sådan noget grej præsenteres. Dog sad jeg ikke og blev imponeret. Det er jo en smag sag. Synes der manglede opløsning og soundstage fra stravardi/krell. Havde forventet mig mere. Modsat AR/Wilson var her et åbent lydbillede. Men filmen knækkede med mere normalt musik istedet for de referenceplader med små klokkespil og strygere som sagtens kan lyde imponerende men ikke altid står mål med virkeligheden i hvert hjem. Ved især stemmer blev lyden spids og skinger og lyttetræthed ville blive et tema. Hvordan ville de lyde med en god rockplade og Gary Moore med guitarsolo?. Føj

3,5 mill ,- anlægget fra Sverige med glas og guld var en skuffelse og gik hurtigt igen. Slank lyd uden krop og musikalitet. Designet grimt ud over det sædvanlige . Tror kun en oliesheik med store paladser uden sans for god lyd ville købe dette. For det er jo dyrt

De positive oplevelser var klart Vienna/Pass fra Vassago. Havde dog håbet at høre de nye Consensus fra Rene. Men finishen fejlede vist ikke noget. Wauuw. Nogen som iøvrigt oplevede hvad det guldbæger oven på forforstærkeren gjorde ved diskanten

Dynaudio Consequence Ultimate Edition var testens bedste lyd til 360000,-. Mange penge. Men lyden blev serveret på en meget naturtro måde med fabelagtig dynamik. Tror aldrig jeg har hørt strammere bund gengivet som her.

Hififreaks med Jmlab Utopia var heller ikke værst. Men kunne godt tænke mig at høre Utopia med tungere grej end Densen.

Amfora setuppet var fyldt med charme og musikalitet. Man manglede bare et godt glas Amarone. Det swingede

Nåede desværre ikke Audiaz rummet da der var for fyldt de gange jeg var der. Men det skulle vist lyde godt efter sigende.

Messens største skuffelse. Raidho setuppet hos flex  til små. 200 k. Et dårligt lytterum ok, men synes at et dette anlæg bare tilnærmelsesvis burde vise noget kvalitet. Meget diffust lydbillede uden kontrol i bassen. Dog imponerede de Quantum strømdimser mig. De gav lidt mere luft og kontrol. Men ak, ak 25k for at setuppet bare lød en smule bedre 

Hvad var testens værste lyd:

De Canton bamser som var på udsalg til 40k spillede så hæsligt at jeg har vært ved at tro at de blev solgt. Der manglede vist en forforstærker som var brændt af. Måske at det var den aldrende Sony cd som blev brugt som forforstærker. Man burde havde fundet en anden og bedre løsning. Tror dog ikke at de ville rykke i mine gener alligevel.

Red Wine setuppet med de hornladede speakers ikke det bedste jeg har hørt.

Men alt ialt en god messe hvor dagen hurtigt kunne gå

 



__________________
"Det er musikken det drejer sig om"
Til top Vis Music4life's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Music4life
 
wrong
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 30 August 2003
Lokalitet: Sydjylland
Status: Offline
Indlæg: 3644
Sendt: 15 November 2009 kl. 13:00 | IP-adresse registreret  

Klart dynaudios consequence der var messens bedste lyd i mine øre. Spillede med autoritet og overskud. ubesværethed, naturligt, dynamisk og med en gennemsigtighed der imponerede, og det vel at mærke, uden nogen form for agressivtet i toppen. 

Vassagos rum var også rigtig godt med pass og VA The Music. Det spiller sgu musik der er underholdende og det er er stort set umuligt at holde fødderne i ro... Med andre ord et setup man aldrig bliver træt af.

 

Største skuffelse var klart perfect8 eller hvad de nu hed. Fy for den da. De skulle skamme sig til den pris.

Alt ialt en ok messe selvom jeg savnede at se lidt mere surround og specielt projektorene som der desværre ikke fandtes noget af(med undtagelse af det rum Michael Fremer holdt foredrag i)

 

MVH WRONG

 

 



__________________
Vinyl er hyl!
Skateboarding kicks ass...
Til top Vis wrong's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af wrong Besøg wrong's Websted
 
NightHaunter
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 22 August 2006
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 52
Sendt: 15 November 2009 kl. 13:06 | IP-adresse registreret  

Raskolnikov skrev:
Lidt brok: Hvorfor skal alle udstillere (næsten) bruge Hi Fi musik og ikke alm. musik? Jeg ville tro at det ville være oplagt at spille de nye Beatles
remasters og Michael Jackson men det var der ikke noget af! Øv!


Som taget ud af min mund! Det var mit andet besøg hos Hifi & surround, og jeg havde virkelig håbet, at musikvalget på messen ville være bedre end sidste år. Jeg havde især også gerne set noget mere 'almindeligt' music a la Michael Jackson og mere klassisk. Det kan umuligt være rigtigt, at den type musik, der blev spillet, er sådan noget, de fleste hifi-nørder hører derhjemme!

Ellers var det endnu en fornuftig oplevelse at komme ud og høre noget lækkert udstyr. Til prisen var jeg imponeret over Amphion standerhøjttalerne til 6000 for et par - er der andre, der kan være med på den?
Til top Vis NightHaunter's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af NightHaunter
 

<< Forrige Side af 9 Næste >>
  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2025 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes