Forfatter |
|
jan_stevns Forum Bruger


Bruger siden: 16 December 2005 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 3852
|
Sendt: 25 Marts 2012 kl. 22:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
CARS10 skrev:
Er det her ikke en side der handler om HIFI.
|
|
|
Øeh nej - du er i det afsnit der hedder TV/Projektion :)
Citér:
Der er INGEN fladskærm der lyder godt. |
|
|
Alt er relativt - og du har da lov til at have din mening, derfor kan andre jo godt "snakke" om det.
Har du hørt dem alle sammen ? Nej vel :)
__________________ -Jan@tecdata.dk
..... en Rigtig Receiver vejer over 30 Kg
|
Til top |
|
|
CARS10 Forum Bruger


Bruger siden: 15 Juli 2009 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 2794
|
Sendt: 25 Marts 2012 kl. 22:31 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jamen tag det dog roligt Jan, jeg mener jo bare at lyden skal ud igemmen de gode højttalere vi har.
carsten
|
Til top |
|
|
M.M.M. Forum Bruger


Bruger siden: 05 April 2007 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 565
|
Sendt: 25 Marts 2012 kl. 22:33 | IP-adresse registreret
|
|
|
Nå nu som så mange af os, har et rigtig godt stereoanlæg, er det bare en yderst kedelig reference, hvis tv´et ikke er placeret i center.
Noget jeg forøvrigt har lagt mærke til er, at man kan blive ved med at skrue op på en fladskærm, uden at tydeligheden fremstår bedre på noget tidspunkt. Fjernsyns/monitorlyden bliver ved med at være et kedeligt mellemtone peak/one note sound uden værken top eller bund.. tror bare at jeg ville have et meget bedre forhold til fjernsynslyden, hvis der ingen var! så var man jo nødt til at tage en beslutning om hvordan man ville løse dette, og med muligheden for at gøre det korrekt.. Sidder lige nu og savner mine forlædres gamle B&O billedrørs tv.. __________________ Mvh: Martin
|
Til top |
|
|
jan_stevns Forum Bruger


Bruger siden: 16 December 2005 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 3852
|
Sendt: 25 Marts 2012 kl. 22:37 | IP-adresse registreret
|
|
|
CARS10 skrev:
Jamen tag det dog roligt Jan, jeg mener jo bare at lyden skal ud igemmen de gode højttalere vi har.
carsten
|
|
|
Jeg er ganske rolig ( som vanligt ) - med hensyn til Sony'er har jeg sådan en 40" tosse nede i stue-etagen , med bagudvendte tøjhalere, det har virkeligt dårlig lyd, og bliver da også kun brugt til tv avis lignende ting (Eneste grund til det tv er mpeg4) Det var meget billigt . meget :)
og lyden ud gennem de gode højttalere vi har - Ja for hulen - jeg har bikset hele dagen, med systemet ovenpå, så nu er der "satme rock i synagogen" :
http://www.youtube.com/watch?v=O2_14dcNTJQ&list=UUSfRFFv pefMk27zQej_tZyA&index=2&feature=plcp
__________________ -Jan@tecdata.dk
..... en Rigtig Receiver vejer over 30 Kg
|
Til top |
|
|
CARS10 Forum Bruger


Bruger siden: 15 Juli 2009 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 2794
|
Sendt: 25 Marts 2012 kl. 22:47 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jan, et lille anlæg kan gøre det at se TV til en bedre oplevelse
carsten
|
Til top |
|
|
jan_stevns Forum Bruger


Bruger siden: 16 December 2005 Lokalitet: Vestsjælland
Status: Offline Indlæg: 3852
|
Sendt: 25 Marts 2012 kl. 22:47 | IP-adresse registreret
|
|
|
M.M.M. skrev:
Sidder lige nu og savner mine forlædres gamle B&O billedrørs tv..
|
|
|
Philips havde i gamle dage også et par tossekasser med sindssyg god lyd :) __________________ -Jan@tecdata.dk
..... en Rigtig Receiver vejer over 30 Kg
|
Til top |
|
|
M.M.M. Forum Bruger


Bruger siden: 05 April 2007 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 565
|
Sendt: 25 Marts 2012 kl. 22:53 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hvordan var det nu lige, var der ikke noget med at philips og B&O havde noget sammenarbejde over en periode? Nu du nævner Philips..  __________________ Mvh: Martin
|
Til top |
|
|
allanowich Forum Bruger


Bruger siden: 21 August 2010 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 9878
|
Sendt: 26 Marts 2012 kl. 00:40 | IP-adresse registreret
|
|
|
Skal man udnævne det mærke, som i mange år har haft og har stadig god tv lyd fra selve tv'et, så kommer man vel ikke uden om B&O.
Og selvfølgelig skal tv'et være mellem højttalerne, hvis det skal give noget at have lyden over anlægget. Her ser I mit. Det er et spegl, der laver det lys på den højre A. __________________ If you can't explain it simply, you don't understand it well enough
|
Til top |
|
|
Kjeldsen Branchemedlem

Kjeldsens forbindelser
Bruger siden: 23 Maj 2003 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 9389
|
Sendt: 26 Marts 2012 kl. 09:06 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg har haft både B&O samt Loewe billedrør før jeg gik over til philips fladskærm. Indenfor en uge købte jeg ekstra højttalere og en lille forstærker. Det hele tænder via en USB skinne, da jeg har medicenter på TV, som derfor kun bruges som monitor.
Jeg har også hørt de større Panasonic plasma, og lyden er klart bedre end mit billige philips, men meget langt fra B&O samt Loewe. De to mærkers fladskærmer har stadig god lyd, men prisen er er også en helt anden, ligesom det også var tilfældet på billedrørssiden.
|
Til top |
|
|
Kiis Forum Bruger

Bruger siden: 20 Juni 2011 Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline Indlæg: 13
|
Sendt: 26 Marts 2012 kl. 11:44 | IP-adresse registreret
|
|
|
En lille oplevelse jeg havde da jeg var i London for nylig var i boseshoppen derovre. Vi gik ind i et demonstartionslokale hvor der stod et tv. og højtalere som var overdækket så man ikke kunne se dem. Da demonstrationen startede var der en rigtig god sorroundlyd og god bund. så troede vi så at han ville fjerne stoffet fra højtalerene. det gjorde han så også, men der var ikke nogle højtalere. Det var tv´et. Bunden var fantastisk og det eneste som reelt haltede lidt var lyden helt bagved en.
Tv´et koster godt nok 50k men lyden var fuldstændig fabelagtig. Det skal virkelig opleves for man tror ikke sine egne ører
http://www.bose.dk/DK/da/home-and-personal-audio/home-cinema -systems/televisions/videowave-entertainment-system/
|
Til top |
|
|