Tilbage til HIFI4ALL.DK 9. juni 2026 | 16:46   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Spørgsmål - kategorien er lukket (Forum låst Forum låst)
 HIFI4ALL Forum : Spørgsmål - kategorien er lukket
Emne Emne: Hjælp - DVI til LCD-TV (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Gismo987
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 07 Maj 2005
Status: Offline
Indlæg: 31
Sendt: 25 Februar 2006 kl. 00:39 | IP-adresse registreret  

Okay nu giver jeg simpelthen op.. Håber i kan hjælpe mig... Here goes..

Jeg har 1 stk. PC med DVI udgang, 1 stk. Xbox360 med VGA-stik+DVI-adapter og sidst men ikke mindst 1 stk. 32" LCD-TV med én DVI-indgang.

Hvad jeg gerne vil opnå er, at sætte en forlænger ledning på mit DVI-stik som sidder meget utilgængeligt i bunden af TV'et, så jeg nemmere kan skifte imellem Xbox'en og PC'en på LCD-Tv'et.. Og jeg er pt. for nærig(fattig) til at smide over 1.500 efter en switchbox med DVI>DVI<DVI..

Jeg går så ud og finder et 24-pin DVI forlænger kabel og slutter det til. Resultat: jeg kan tilslutte min PC uden problemer men ved Xbox'en kommer der ikke noget billede.. Det viser sig så at VGA-DVI adapteren er en 29-pin DVI (da de sidste 4 pin åbenbart styrer det analoge).. Fint nok, jeg går så ud og får fat i et 29-pin forlænger kabel og slutter det til. Resultat: jeg kan tilslutte Xbox'en fint, men nu kommer der ikke noget billede fra PC'en ??? Min PC finder TV'et og jeg kan aktivere dualview og klon osv. men der kommer ikke noget billede på tv'et ??? Argh!

Jeg kan forstå at 24-pin DVI stikket forhindrer Xbox'en i at kommunikere da den jo har behov for de 4 ekstra pins for at styre det analoge signal, men hvordan kan det være at jeg ikke kan få billede fra PC'en over på tv'et gennem et 29-pins forlængerkabel ?? (der går et 24-pin kabel fra PC'en og hen til den 29-pin forlængerledning der går fra bunden af tv'et og ned til gulvet)

Hvis der er nogen der kan forklare mig hvad der er galt og hvad jeg kan gøre for at opfylde mit ønske, så vil jeg være meget taknemmelig.

Mvh
En meget nedbrudt bruger

Til top Vis Gismo987's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Gismo987
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette forum er blevet låst af Administrator.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes