| Forfatter |
|
mollecon Forum Bruger


Bruger siden: 05 December 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 4790
|
| Sendt: 09 August 2008 kl. 21:18 | IP-adresse registreret
|
|
|
Mener, at Vanderlay stort set har ret!
At man skulle miste dynamik el. anden information fra lydsporene, blot fordi man ikke har en center, er noget vrøvl! Det sker ikke, blot man har indstillet anlægget korrekt. Jo, i teorien kan man miste lidt, da centerampen kommer til at 'ligge død' - men det er vist meget teoretisk!
Men, manglen på en center VIL gøre anlægget mere til et egoistanlæg . Man skal huske, at surround bygger på lyd til en biograf, hvor osse de 'skæve' pladser skal tilgodeses - det gør man med en center... Og, sandt nok, selv effektjagende actionfilm har den meste, og vigtigste, information i centerkanalen. Men den bliver jo i stedet sendt til fronterne, såfremt det ønskes.
|
| Til top |
|
| |
xiuxiu Forum Bruger


Bruger siden: 05 Juli 2007 Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline Indlæg: 225
|
| Sendt: 09 August 2008 kl. 21:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
da jeg fik center fik mit surround helt nyt liv, synes jeg. lyden var meget mere sammenhængende og stemmerne var også mere naturlige, men om du får samme oplevelse tør jeg ikk sige __________________ Mvh Thomas
Vienna Acoustics BBG
April Stello AI500
Logitech Squeezebox Touch
Yamaha YSP-2200
Audiotrak Prodigy Cube
Sennheiser 580
|
| Til top |
|
| |
ManicMiner Udelukket fra forum


Bruger siden: 24 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3488
|
| Sendt: 11 August 2008 kl. 11:26 | IP-adresse registreret
|
|
|
Mollecon:
At man taber dynamik ved at sette centerkanalen til phantom er ikke min opfindelse eller opdagelse. Det er vistnok bare en del af surroundalgorithmene at receiveren da nærmest går i midnight-mode.
Jeg kan ikke lengere huske alt omkring det, men søg ovre på www.hometheatershack.com og du vil finde en tråd om emnet. __________________ Min Heimekino
PB12 Plus brugeromtale
Inside The Whale
|
| Til top |
|
| |
Vanderlay Forum Bruger


Bruger siden: 11 November 2003 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 1597
|
| Sendt: 11 August 2008 kl. 11:51 | IP-adresse registreret
|
|
|
Som det også blev nævnt - hvis jeg skulle undvære center ville jeg helt klart foretrække at gå ned i et rent stereosetup, fordi man så - for de samme penge - ville få en bedre forstærker, og med gode fronthøjttalere kan sub også undværes. Det kræver selvfølgelig, at ens afspiller har en hæderlig analogudgang før det virker.
|
| Til top |
|
| |
mollecon Forum Bruger


Bruger siden: 05 December 2003 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 4790
|
| Sendt: 13 August 2008 kl. 21:41 | IP-adresse registreret
|
|
|
OK Manic, det er muligt - men osse temmeligt tåbeligt! Men det er naturligvis ikke din fejl...
|
| Til top |
|
| |
Præsten Forum Bruger


Bruger siden: 10 Februar 2004 Lokalitet: Sjælland
Status: Offline Indlæg: 2063
|
| Sendt: 13 August 2008 kl. 22:39 | IP-adresse registreret
|
|
|
ManicMiner skrev:
|
Mollecon:
At man taber dynamik ved at sette centerkanalen til phantom er ikke min opfindelse eller opdagelse. Det er vistnok bare en del af surroundalgorithmene at receiveren da nærmest går i midnight-mode.
Jeg kan ikke lengere huske alt omkring det, men søg ovre på www.hometheatershack.com og du vil finde en tråd om emnet.
|
|
|
Måske er det af samme grund at Holfi's 'VCS' er mixet i det analoge domæne?
mvh
Præsten __________________ 2A = 101010
DEQX-bruger/supporter
Undervands-Rugby
Præstens OB1
|
| Til top |
|
| |
Fimpe Forum Bruger


Bruger siden: 12 Januar 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 295
|
| Sendt: 14 August 2008 kl. 00:04 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg røg tidligere i en disksussion om emnet. Jeg mente at have læst en test hvor det bestemt ikke altid var en fordel med centerhøjtalere på grund af placeringsproblemerne af denne. Jeg kan ikke rigtigt finde denne "test" men jeg fandt da lige et par andre artikler der er lidt tvetydige i deres holdning til "fordelene" ved almindelig brug.
Jeg har også engang læst at der var dynamic reduction hvis ikke der var tilsuttet sub eller center, men var det ikke decoder specifikt?
http://www.linkwitzlab.com/surround_system.htm
http://forum.audiogon.com/cgi-bin/fr.pl?bhome&1081979208 &openflup&12&4#12
Hvor mange har egentlig prøvet med en godt opstilling at slå centerhøjtaleren fra (og bruge phantom) selvølgelig vil man kunne høre forskel, men er det til det bedre?
Jeg var fornylig til en demo hvor vi så projektorer, hvor centerkanalen var placeret i bunden. Det fandt jeg langt fra optimalt.
Jeg har DIY højtalere og overvejede/overvejer en center, men er der ingen fordele ved almindelig brug - så skal jeg da investere et andet sted.
|
| Til top |
|
| |
Hurin Forum Bruger


Bruger siden: 29 April 2006 Lokalitet: Odense
Status: Offline Indlæg: 465
|
| Sendt: 14 August 2008 kl. 11:00 | IP-adresse registreret
|
|
|
Fimpe skrev:
|
Hvor mange har egentlig prøvet med en godt opstilling at slå centerhøjtaleren fra (og bruge phantom) selvølgelig vil man kunne høre forskel, men er det til det bedre?
|
|
|
Det er min egen erfaring at front højtalerne godt kan erstatte andre højtalere, men at man skal op i en vis prisklasse før det kan gøres. Mine Vienna Hayden kunne ikke erstatte en center, men da jeg skiftede til Vienna Mozart opdagede jeg jo hurtigt, at et mono signal hørt i stereo lød, som om det kom fra midt mellem højtalerne, og så var centeren historie.
Nu har jeg et sæt Vienna Mahler der udover centeren også erstatter min subwoofer. Jeg har kørt THX Optimizer, og det står perfekt.
Den eneste mangel jeg oplever, er at jeg ikke længere kan regulere lydstyrken på center kanalen.
|
| Til top |
|
| |
ManicMiner Udelukket fra forum


Bruger siden: 24 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3488
|
| Sendt: 14 August 2008 kl. 12:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
Selv om man kan nå et godt stykke på vej har jeg endnu til gode at høre et par fronthøjtalere der kan erstatte en god sub når der står LFE på programmet. Jeg har hørt mange store og dyre højtalere, om de blev tilført nok forstærkerkraft, gå direkte i bund i hektiske filmscener. Og det selv om de pr. automatik tilføres et dynamikbegrænset LFE signal Højtalere kan faktisk gå i bund bare ved at gengive L+R signalet da jeg ved flere tilfælder har set det gå ned til under 20hz ved højt niveau. Uanset hvor store frontene er så tror jeg at man vil kunne opnå en bedre lydoplevelse ved at la en eller to subs tage over ved ca 40hz, noget der i dag er meget nemt siden de fleste receivere kan ha separate X-Over frekvenser for de forskellige kanaler.
__________________ Min Heimekino
PB12 Plus brugeromtale
Inside The Whale
|
| Til top |
|
| |
finnbrodersen Forum Bruger

Bruger siden: 22 December 2004 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 139
|
| Sendt: 18 August 2008 kl. 15:37 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej
Tak for mange gode og informative svar.
Tror stadig jeg holder fast i min plan med et par bedre
fronter (Ikon 6 eller B&W 683) og dropper center og sub til en start. Disse
kan så eventuelt komme til senere når banken tillader det (ha ha).
|
| Til top |
|
| |
Offcourse_dk26 Forum Bruger


Bruger siden: 11 August 2007 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 1752
|
| Sendt: 18 August 2008 kl. 16:19 | IP-adresse registreret
|
|
|
Vil klart lægge mig op ad RogueAgent
"hvis man er alene om at skulle anvende anlægget, og
sidder i "sweet spot", så er centerhøjttaleren ikke strengt nødvendig" "Skal man være flere i
rummet, som i sagens natur ikke alle kan sidde lige midt for, så mener
jeg på ingen måde at centerhøjttaleren kan undværes - jo længere væk
fra midten lytteren kommer, jo mere ufokuseret bliver dialogen i
forhold til handlingen". Det er den mest presserende grund til centerhøjtaleren. Stereo placerer jo også stemmer etc. midt i lydbilledet hvis det er der de kommer fra, og flere oplever - fra sweetspot - bedre sammenhæng ved panorering uden center. Dette gælder dog KUN i sweetspot. Ellers er en center en klar fordel - dvs. hvis i sidder ved siden af hinanden i sofaen, så er der kun 1 god plads - resten får dårlig lyd / lydbillede. Hvis rummet er lille/smalt, er det nemmere at undvære centerHTér. Hvis dine HTér har stort sweetspot er det nemmere at undvære centerHTér. Men ud fra din upgrade-strategi giver gode fronter god mening - og bedre stereo me det samme ikke at forglemme!  Mvh. Offcourse
__________________ If it´s lame - i´m not to blame
|
| Til top |
|
| |
Fimpe Forum Bruger


Bruger siden: 12 Januar 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 295
|
| Sendt: 18 August 2008 kl. 16:49 | IP-adresse registreret
|
|
|
Hej Offcourse_dk26
Er forsangeren heller ikke placeret i midten hos dig når du hører stereo, selv om du ikke sidder lige i midten?
Det kan godt være det er en fordel med centerhøjtalere, men jeg kunne godt tænke mig en AB test på et godt seriøst anlæg der kan overbevise mig. (eller et link til sådanne)
Der er ingen tvivl om at centerhøjtalere er en fordel ved anlæg med et begrænset perspektiv/opløsning. Men på bedre anlæg ?????
Hvordan har i placeret jeres fronthøjtalere, når i har et problem med at placere/høre "manden" i midten?
|
| Til top |
|
| |
brasch Forum Bruger


Bruger siden: 29 Oktober 2006 Lokalitet: København
Status: Offline Indlæg: 3482
|
| Sendt: 18 August 2008 kl. 18:26 | IP-adresse registreret
|
|
|
Offcourse_dk26 skrev:
| og flere oplever - fra sweetspot - bedre sammenhæng ved panorering uden center. |
|
|
det er klart at forskellene er lettere at høre, når der mangler noget i midten. Men det kunne også tyde på at front kanaler står for tæt på hinanden __________________ Fars er bedst når mor rør den
|
| Til top |
|
| |
p.las Forum Bruger


Bruger siden: 12 Marts 2005 Lokalitet: Jylland
Status: Offline Indlæg: 1271
|
| Sendt: 18 August 2008 kl. 19:38 | IP-adresse registreret
|
|
|
jeg har testet det for nogle år siden.jeg havde på det tidspunkt et B&O avant tv,og en primare spa21.Da det så tåbeligt ud med min center ovenover tvet ,prøvede jeg uden.Alt dynamik var som forduftet.Jeg troede at det vat min forstærker der ikke var god nok,så min svigerfars meridian processor blev bragt på banen,med samme resultat.ud over dynamikken syntes jeg også at der generelt manglede et eller andet.MEN hvis man har en center SKAL den matche de to fronter,ellers vil jeg hellere undvære.
|
| Til top |
|
| |
ManicMiner Udelukket fra forum


Bruger siden: 24 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3488
|
| Sendt: 18 August 2008 kl. 20:26 | IP-adresse registreret
|
|
|
At man i nogle tilfælder vil opleve lyden som mere homogen uden center skyldes ikke centerhøjtalere som sådan, men hellere centerhøjtalere der ikke matcher fronterne. Den eneste sikre måden at opnå 100% match er at bruge identiske højtalere på frontrækken (det gør jeg), alternativt så er det min erfaring at oddsene for at det matcher er bedre om center bruger de samme elementerene som front. At centerhøjtalere generelt matcher dårligt har jeg erfaret mange ganger. Feks et sæt Evidence 470 hvor det viste sig at en SA220 center matchet de lige så godt/dårligt som Dali's egen C70. Desværre så er størrelse tit et vigtigere kriterie end match og lyd generelt når centerhøjtalere designes. Og det tror jeg kun har blevet værre med at vi har fået fladskærmer i stuerne. Der hvor de tidligere kunne tillade sig at la centerhøjtaleren være dyb skal den nu helst ikke stikke for langt ud. Heldigvis findes der nogle producenter der ikke lader sig diktere af WAF når de designer centerhøjtalere, og de fleste producenter har også store centerhøjtalere på programmet når at man bevæger sig op i pris. Så muligederne for at få en matchende center er der, men enten så skal man købe bestemte mærker, eller så skal man til at grave dybt i pungen.
__________________ Min Heimekino
PB12 Plus brugeromtale
Inside The Whale
|
| Til top |
|
| |
Offcourse_dk26 Forum Bruger


Bruger siden: 11 August 2007 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 1752
|
| Sendt: 19 August 2008 kl. 11:12 | IP-adresse registreret
|
|
|
Jeg synes tit og ofte man oplever center-HTér som er "underbestykket" ifht. de valgte enheder, og særligt ifht. den andel af lydbilledet den rent faktisk ofte skal levere. Der er jo netop en stor del af dialogen og det "meningsbærende" som placeres i centeren.. og hvis den er lille, nuittet, og passer i et 43 cm. rack.. så er den ofte for lille og "pingel-agtig" i lyden - for lidt bund og substans til fx. mandestemmer og dynamikken i et godt actionmættet lydspor etc. jeg mener - som ManicMiner - at man bør overveje meget om den planlagte center er god nok.. og måske vente med at købe en "for lille", og spare op til en "stor". har da også hørt fra flere - her tænker jeg fx. på Ingeniørens lækre biokælder-evolution, som har opgraredet deres centerhøjtaler, og oplevet markant forbedring af det samlede lytteindtryk alene på den konto. Lidt som at gå fra "ingen sub" til god sub.. enorm forskel. Mvh. offcourse.. (Som godt nok selv har "ommøbleret" en højtaler til at passe til 43cm. rack som center - men som til gengæld går ned til 38-40 Hz.. (B&O Beovox S45.. tilpasset i kabinettet til mit "rack".)
__________________ If it´s lame - i´m not to blame
|
| Til top |
|
| |
ManicMiner Udelukket fra forum


Bruger siden: 24 November 2003 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 3488
|
| Sendt: 19 August 2008 kl. 11:48 | IP-adresse registreret
|
|
|
Man bør også tænke på om der findes en rigtig center til, allerede når at man bestemmer sig for fronthøjtalerene. Gør man det så falder desværre Ikon serien i fra da selv den største centerhøjtalerene i den serien er lille. Da jeg var til en præsentation af Ikon serien i HFK sagde også direktøren for Dali at centeren var designet med hensigt på at passe ind i hylden hvor VHS spilleren tidligere stod. Nogle mærker som du kan lægge til listen, som både ligger i din prisklasse, og som har voksne centerhøjtalere er Focal 800 og SVS MTS serien, og der findes sikkert flere
__________________ Min Heimekino
PB12 Plus brugeromtale
Inside The Whale
|
| Til top |
|
| |
Fimpe Forum Bruger


Bruger siden: 12 Januar 2004 Lokalitet: Århus
Status: Offline Indlæg: 295
|
| Sendt: 19 August 2008 kl. 12:05 | IP-adresse registreret
|
|
|
Skal centeren ikke være fuldstændig identisk med fronterne? Vil der ikke ellers opstå faseproblemer og problemer med perspektivet? - jeg forestiller mig at spille stereo med 2 forskellige højtalere vil være det samme, en stor del af lyden må vel være mikset til at ligge i mellem front og center, her skal de vel summere op tiulsvarende et sæt stereohøjtalere?
Det er måske kun de forudintagede holdninger en gammel stereo mand har, det kan da gopdt være jeg bliver nødt til at bygge en center også for at prøve det, men placering under lærredet er nu stadig noget der piner mig.
http://www.recordere.dk/forum/forum_posts.asp?TID=45494& PN=1
Her dog et billede af et ellers lækkert TV setup, men her må en center jo være nødvendig uanset fasse og andre problemer. Hvis det er sådanne opsætninger vi taler om er der vel ingen der kan være uening.
|
| Til top |
|
| |
Offcourse_dk26 Forum Bruger


Bruger siden: 11 August 2007 Lokalitet: Stor-København
Status: Offline Indlæg: 1752
|
| Sendt: 19 August 2008 kl. 12:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
Faseproblemer.. hmm.. Det er svært at placere sig selv, så der ikke er faseproblemer mellem 2 så adskilte enheder. Det er snarere noget der spiller ind ved selv den enkelte Ht´s opbygning af frontbaflen. Afstanden mellem 2 højtalere er jo stor, og hvis man ikke er placered indenfor få mm. vil der jo i de højere toner (med korte bølgelængder) opstå faseproblemer næsten bare man nikker med hovedet i sofaen. Min Pioneer receiver har faktisk også fase-korrektion - noget som er ganske smart ifht. samspillet mellem højtalere som sjældent kan placeres HELT optimalt. (Blot et sidespor - sorry) Min center sidder under tvét.. ved projektor kanman evt. vælge et lyd-permeabelt lærred, og placere de gode sager bagved, så ser "alt" jo pænt ud.. for man kan ikke se det  mvh. Offcourse
__________________ If it´s lame - i´m not to blame
|
| Til top |
|
| |
RogueAgent Forum Bruger


Bruger siden: 09 Januar 2004 Lokalitet: Østjylland
Status: Offline Indlæg: 2359
|
| Sendt: 19 August 2008 kl. 12:21 | IP-adresse registreret
|
|
|
Fimpe skrev:
|
Skal centeren ikke være fuldstændig identisk med fronterne? Vil der ikke ellers opstå faseproblemer og problemer med perspektivet? - jeg forestiller mig at spille stereo med 2 forskellige højtalere vil være det samme, en stor del af lyden må vel være mikset til at ligge i mellem front og center, her skal de vel summere op tiulsvarende et sæt stereohøjtalere?
Det er måske kun de forudintagede holdninger en gammel stereo mand har, det kan da gopdt være jeg bliver nødt til at bygge en center også for at prøve det, men placering under lærredet er nu stadig noget der piner mig.
http://www.recordere.dk/forum/forum_posts.asp?TID=45494& PN=1
Her dog et billede af et ellers lækkert TV setup, men her må en center jo være nødvendig uanset fasse og andre problemer. Hvis det er sådanne opsætninger vi taler om er der vel ingen der kan være uening.
|
|
|
Som udgangspunkt er den ideelle konstellation ganske rigtigt at have 3 identiske højttalere i front, for at sikre et homogent lydbillede. DTS anbefaler faktisk at alle 5 højttalere (altså også surroundkanalerne) er identiske, så der ikke opstår problemer omkring hvor der skal skæres mellem højttalere og subwoofere i de forskellige kanaler.
Af praktiske årsager er det dog ikke altid muligt at have helt ens højttalere - er der f.eks. tale om gulvhøjttalere på 140cm, så vil sådan en måske ikke være rigtig velegnet som centerhøjttaler hvis man også vil kunne se skærmen/lærredet, og ikke vil have billedet helt op under loftet. Kompromisset består som regel i at have en højttaler der bruger de samme enheder som højre/venstre (specielt mellemtone/diskant), for at få så ensartet en klang som muligt over 3-400 hz. Er der brugt andre basenheder og/eller et mindre kabinet vil dette område naturligvis aldrig kunne lyde helt ligesom de to andre.
Er der tale om standerhøjttalere er der en del højttalermodeller der er designet til enten at stå op eller ligge ned (f.eks. mine egne Energy RVS), men iøvrigt er ens. __________________ Pioneer VSX-859 - Carver 753x - Energy RVS - Technics SL-1210mkII/Denon DL110 - Panasonic BD35 - Toshiba HD-XE1 - Pioneer CLD-D704 - LG 50PS8000 - Panasonic AE500
|
| Til top |
|
| |