Tilbage til HIFI4ALL.DK 13. juni 2025 | 07:54   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Digital lyd
 HIFI4ALL Forum : Digital lyd
Emne Emne: Mindre kombi-anlaeg (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
M1980
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 28 August 2009
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 73
Sendt: 14 Juli 2011 kl. 18:02 | IP-adresse registreret  

Er der nogen der har nogle gode forslag til at sammensaette et anlaeg der egner sig nogenlunde lige godt til at staa paa skrivebordet mens man sidder foran computeren, og til at spille op i garagen mens man styrketraener?

Mine primaere oensker gaar paa at lydkvaliteten skal vaere saa god som mulig, men til lavest mulig pris (hoert den foer? ), og derudover skal anlaegget vaere let at tage i haanden eller under armen og ud i garagen. Jeg har allerede et anlaeg, der kan spille saadan nogenlunde paent og raffineret, saa det jeg oensker i denne sammenhaeng er et anlaeg til primaert at spille "haard" musik, dvs. metal, punk, og muligvis noget elektronisk fra tid til anden, saa bassen maa nok vaere noget af det vigtigste, omend jeg ogsaa er opmaerksom paa at garagens betonvaegge og skrivebordets kunsttraeplade naeppe hoerer til den gode bas´s bedste venner...

Mine tanker har hidtil gaaet i retning af aktive hoejtalere kombineret med en integreret iPod-transport-og-DAC, men ellers har jeg overvejet B&W´s Zeppelin Air, foruden et par andre minianlaeg af varierende type, men jeg har endnu ikke fundet noget der har overbevist mig.

Idéen er at anlaegget primaert skal kunne afspille fra iPod og computer (omend jeg stadig mangler en god DAC til computeren, og det har nok ogsaa lange udsigter til at jeg faar anskaffet mig en), saa iPoden vil vaere den primaere musikkilde til dette anlaeg. Jeg forestiller mig umiddelbart at spendere et sted mellem 100 og 1500 euro, jo mindre jo bedre naturligvis, for saa vil der i sagens natur vaere mere til musik. Rummene der skal spilles op er henholdsvis ca. 12 kvm og 18 kvm. 

Nogen gode forslag?

Til top Vis M1980's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af M1980
 
viskestykke
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 14 Maj 2011
Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline
Indlæg: 59
Sendt: 14 Juli 2011 kl. 18:19 | IP-adresse registreret  

Harman Kardon Go Play iPod-højttaler skulle kunne gøre det, vil jeg mene 
Til top Vis viskestykke's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af viskestykke
 
M1980
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 28 August 2009
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 73
Sendt: 15 Juli 2011 kl. 16:49 | IP-adresse registreret  

Tak for din anbefaling, Viskestykke. Jeg har laest lidt om den, men er foreloebig naaet frem til at Altec Lansing Mix BoomBox IMT810 (enig: forfaerdeligt navn!) nok er et bedre valg for mig. Jeg skal dog i sagens natur foerst lige ud og hoere paa den, og maaske ogsaa et par mere (deriblandt ogsaa gerne den Harman Kardon du har foreslaaet) for at kunne sammenligne.

Jeg ved ikke hvad grunden er, men det er ofte foerst naar jeg faar taget mig sammen til at stille et spoergsmaal her at jeg bliver rigtig serioes med hensyn til at undersoege markedet. Nuvel, jeg haaber at det ogsaa kan tjene andre til inspiration.

Her er et link til den naevnte Altec Lansing model som jeg lige nu sidder med en staerk foelelse af kunne vaere den ideelle loesning for mig med det behov jeg har (hvis nogen mener jeg er helt galt paa den, da maa de naturligvis hellere end gerne bryde ind for at korigere mig ):

http://reviews.cnet.com/boomboxes/altec-lansing-mix-boombox/ 4505-6493_7-34845552.html#reviewPage1

Til top Vis M1980's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af M1980
 
allanowich
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 21 August 2010
Lokalitet: København
Status: Offline
Indlæg: 9878
Sendt: 15 Juli 2011 kl. 17:05 | IP-adresse registreret  

Hvad med en Onkyo ND-S1 til din iPod. Har bruger du ikke den indbyggede d/a, men den fine, der er i Onkyo'en. Derudover kunne den så tilsluttes et Sony mini anlæg CMT-CPZ 2.

__________________
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough
Til top Vis allanowich's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af allanowich
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2025 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes