Tilbage til HIFI4ALL.DK 20. juni 2026 | 14:49   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Surround Sound
 HIFI4ALL Forum : Surround Sound
Emne Emne: Yamaha RXV 650 eller Marantz SR 5400 (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Side af 3
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Ronin
Branchemedlem
Branchemedlem
Avatar
Lyd og Billed Vodskov

Bruger siden: 31 Marts 2003
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 7545
Sendt: 24 Oktober 2004 kl. 00:24 | IP-adresse registreret  

XENTiNEL skrev:

 

Yamaha 650 har en Quad-Field CINEMA DSP

Marantz 4500 har en Innovative 32-bit Digital Signal Processing

Hehe det er marketingsudtrykkene du er faldet over - dem skal du ikke lade dig imponere over. Der er ikke noget innovativt i 32-bit - det har de alle sammen!



__________________
Watching "Full House" with the Olsen-twins feels like having a heart attack in slow motion!!
Til top Vis Ronin's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Ronin
 
Jackie linolen
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 23 November 2003
Lokalitet: Stor-København
Status: Offline
Indlæg: 84
Sendt: 24 Oktober 2004 kl. 00:27 | IP-adresse registreret  

El-mutanten har vist 650'ern til knap 3500,- i den kommende uge, hvilket vist er væsentligt billigere end 5400. Hvis det har noget at sige. ;-)

(er der nogen der har set 5400 i samme prisleje i en ikke-webshop, må de gerne skrive det i denne tråd)

Til top Vis Jackie linolen's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Jackie linolen
 
Popmart
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 08 Juli 2004
Status: Offline
Indlæg: 48
Sendt: 24 Oktober 2004 kl. 12:51 | IP-adresse registreret  

Hej

Det bedste du kan gøre er at tage ud til en forhandler og høre dem ved siden af hinanden. Det er i bund og grund dig som skal tage stilling til hvilken receiver du synes er den bedste..

Til top Vis Popmart's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Popmart
 
homeuser
Forum Bruger
Forum Bruger


Bruger siden: 25 August 2004
Lokalitet: Midtjylland
Status: Offline
Indlæg: 17
Sendt: 24 Oktober 2004 kl. 14:39 | IP-adresse registreret  

Hej Daniel

Har selv lige købt en Yamaha RX-V650 og er meget godt tilfreds med den. Om den er bedre - dårligere - eller lige som god som den nvænte Marantz kan jeg ikke svarer på, men det kan die ører.

Tag ud og lyt til dem begge to hos TC. Når du har bestemt dig for hvilken én du synes lyder bedst, skal du tænke over om prisen betyder noget for dig. Med andre ord - hvis Marantz´en lyder bedre lyder den så xxx,- kr bedre end Yamaha´en. Det er kun dig der kan tage den beslutning.

Desværre er Yamaha´en steget meget. fik den selv for 3000,- for knap en måned siden ved TC og kan se at den nu koster godt 4000,-

Mht. strømstyrken kan jeg kun sige at jeg er tilfreds nok. Mine fronthøjttaler er et par Dali 18 Mrk-II som gerne vil have meget strøm. Før havde jeg en NAD-2600 effektforstærker på 2x150W og må nu nøjes med 90W. Bevars det er tydligt at den ikke har så meget power som min gamle forstærker, men til mit behov og mine ører er det rigeligt.

Hvis det skulle vise at det ikke er nok har den jo preout.

Brug dine ører, kig i din tegnebog og brug din sunde fornuft.

 

 

Til top Vis homeuser's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af homeuser
 
DannyCool
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 13 Januar 2004
Lokalitet: Fyn
Status: Offline
Indlæg: 100
Sendt: 28 Oktober 2004 kl. 22:44 | IP-adresse registreret  

Hej allesammen.

Nu er jeg vendt tilbage fra kursus og på vej hjem var jeg lige et kig inde for hos TC og hørte dem begge og resultatet blev.... At jeg personligt ville vælge Yamaha'en til surround og hvis jeg også skulle bruge den til stereo ville det have blevet Marantz'en.

Så min julegave til mig selv bliver nok en Yamaha

Daniel

Til top Vis DannyCool's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af DannyCool Besøg DannyCool's Websted
 
LilleNørd
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 27 Oktober 2004
Lokalitet: Vestjylland
Status: Offline
Indlæg: 384
Sendt: 29 Oktober 2004 kl. 00:24 | IP-adresse registreret  

Hey DannyCool, jeg har selv en yanaha reciver af lidt ældre dato efterhånden ( en rxv-800) har kun været tilfreds med den , skulle jeg vælge igen ville det blive yamaha en gang mere.

har lige sat en rxv 650(lørdag d.23-10) op hos min lillebror og må godt nok sige at jeg er inponeret over hvad man får for pengene, og det er vældig smart med en nye "mikrofon" til indstilling af lyden, kan kun sige at jeg har brugt div. lyd programmer meget på min reciver med stor fornøjelse.

vi hentede selv reciveren til min bror, i flensborg hos mediamarkt og kunne godt handle med fyren der nede, så vi fik den til 2900. dk.kr

men hvis det er har jeg set at der skulle være en rxv-1500 og en rxv-2500 lige om hjørnet  med noget thx halløj.... koster dog lidt mere

Til top Vis LilleNørd's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af LilleNørd
 
DannyCool
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 13 Januar 2004
Lokalitet: Fyn
Status: Offline
Indlæg: 100
Sendt: 29 Oktober 2004 kl. 08:56 | IP-adresse registreret  

Hej

Det er rigtigt nok at jeg fik også at vide at de var på vej rundt om hjørnet. Men de koster lige lidt mere end jeg vil ofre. jeg havde sat et budget til mellem 3500-4500 for en ny.

MVH - Daniel

Til top Vis DannyCool's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af DannyCool Besøg DannyCool's Websted
 
DannyCool
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 13 Januar 2004
Lokalitet: Fyn
Status: Offline
Indlæg: 100
Sendt: 30 December 2004 kl. 09:08 | IP-adresse registreret  

Hej igen

Nu har jeg købt min julegave til mig selv  Jeg kan næsten ikke vente til jeg skal hjem og lege med mit nye legetøj og det blev en Yamaha

God bagjul og godt nytår - Daniel

Til top Vis DannyCool's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af DannyCool Besøg DannyCool's Websted
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

<< Forrige Side af 3
  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2026 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes