Tilbage til HIFI4ALL.DK 17. juni 2025 | 03:31   

  NAVIGATION  Retningslinier for brug af Hifi4all  
HjælpHjælp  ChatChat  Aktive emnerAktive emner  Vis brugereBrugere  Søg i forumSøg  Opret ny brugerOpret ny bruger  Log indLog ind
Surround Sound
 HIFI4ALL Forum : Surround Sound
Emne Emne: Begynder setup *update: opsætningshjælp* (Emne lukket Emne lukket) Indryk indlægOpret nyt emne
Side af 2
Forfatter
Besked << Forrige emne | Næste emne >>
Ronin
Branchemedlem
Branchemedlem
Avatar
Lyd og Billed Vodskov

Bruger siden: 31 Marts 2003
Lokalitet: Nordjylland
Status: Offline
Indlæg: 7539
Sendt: 05 September 2004 kl. 21:08 | IP-adresse registreret  

Spider skrev:
Fnulder skrev:
Spider skrev:

Lige obs på den Denon 1604 forstærker. Jeg har en, og den giver ingen bass til front hvis man ingen subwoofer har.

det var dig der skrev det... jeg skrev at jeg ikke gav dig ret i at den ikke kunne spille bas. tag lige og vågn op 

Rolig nu, mester - ingen grund til at blive hidsig, vel?



__________________
Watching "Full House" with the Olsen-twins feels like having a heart attack in slow motion!!
Til top Vis Ronin's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Ronin
 
Spider
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 20 Marts 2004
Lokalitet: Nordsjælland
Status: Offline
Indlæg: 299
Sendt: 05 September 2004 kl. 21:59 | IP-adresse registreret  

Ronin skrev:
Spider skrev:
Fnulder skrev:
[QUOTE=Spider]

Lige obs på den Denon 1604 forstærker. Jeg har en, og den giver ingen bass til front hvis man ingen subwoofer har.

det var dig der skrev det... jeg skrev at jeg ikke gav dig ret i at den ikke kunne spille bas. tag lige og vågn op 

Rolig nu, mester - ingen grund til at blive hidsig, vel?

[/QUOTE

jeg er helt rolig...

Til top Vis Spider's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af Spider
 
DennisRP
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 09 Juni 2004
Lokalitet: Østjylland
Status: Offline
Indlæg: 21
Sendt: 08 September 2004 kl. 21:53 | IP-adresse registreret  

Jeg bumper lige min gamle tråd istedet for at oprette en ny.

Jeg har nu fået sat mit udstyr op men resultatet er ikke helt som jeg forventede (jeg er desværre ikke helt tilfreds).

Mine baghøjttalere er blevet smækket op på bagvæggen i 1,6 meters højde og ca. ½ meter ud til hver side fra min seng (som er midtpunktet, med TV foran). Men når jeg ser film med DD/DTS får jeg intet ud af effekterne i baghøjttalerne - hvis jeg tager dem af deres ophæng og peger dem lidt mere ind mod sengen, begynder jeg at få fornemmelsen af hvad rigtig surroundsound er. Dvs. som de står nu, når lyden slet ikke forbi hvor jeg befinder mig. Men har i en ide til hvordan jeg får monteret mine højttalere sådan at jeg får noget ud af dem i mit lille værelse? Min eneste ide, er en slags arm (ligesom en tv-arm) da jeg både skal have drejet højttaleren lidt ned samt ud til siden.

Har prøvet at tage lidt billeder med min kameratelefon (kvaliteten derefter), for at give et indtryk.

Bagvæg (med seng i midten)
2 skridt længere fremme
Modsatte ende af værelset

Et andet spørgsmål - jeg lånte en passiv subwoofer (med udgange til sattelitter), af en ven, men denne havde 2 indgange (left/right) istedet for det ene phonokabel som min receiver vil bruge til sub. Vi koblede den dog til front-speakers men lyden var lavere end de andre højttalere og bassen var der stortset ikke. Er der en indstilling jeg har overset eller kan det bare ikke virke på den måde? Betyder det at jeg SKAL have en aktiv subwoofer? Any help is appreciated. :)
Til top Vis DennisRP's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af DennisRP
 
kyhn
Forum Bruger
Forum Bruger
Avatar

Bruger siden: 05 Februar 2004
Lokalitet: Jylland
Status: Offline
Indlæg: 3396
Sendt: 10 September 2004 kl. 08:10 | IP-adresse registreret  

Til top Vis kyhn's Profil Søg efter andre indlæg skrevet af kyhn
 

Du har ikke adgang til at besvare dette indlæg.
Dette emne er lukket.

<< Forrige Side af 2
  Indryk indlægOpret nyt emne
Printervenlig udgave Printervenlig udgave

Skift forum
Du kan ikke oprette nye emner i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke redigere dine indlæg i dette forum
Du kan ikke oprette afstemninger i dette forum
Du kan ikke stemme i dette forum

Copyright © 2025 HIFI4ALL.DK - Alle rettigheder forbeholdes